Jak jeść pizzę? Tak jak lubisz…

Jak jeść pizzę? Rękoma czy sztućcami?

Zastanawialiście się kiedyś, jak właściwie należy jeść pizzę? Czy nie czujecie się czasami niepewnie, gdy w pizzerii jedni używają tylko rąk, inni noża i widelca? Do której grupy należycie? Która z nich ma rację? Czy używając tylko rąk do jedzenia pizzy, zachowuję się jak prostak? A może używając sztućców jestem snobem? Rozwiążmy ten problem w zaciszu domowym, zajadając pizzę tak, jak lubimy.

Jak pizzę jedzą Włosi?

Kolebką dzisiejszej pizzy są Włochy i przyjmujemy, że w jej kwestii Włosi są ekspertami, Alfa i Omegą. A więc co mówią na ten budzący wątpliwości temat mieszkańcy ojczyzny pizzy? Zdaniem Włochów pizzę należy jeść palcami, noża używając tylko do pokrojenia świeżo wyjętego z pieca gorącego ciasta na trójkąty. Powstałe trójkąty składają na pół i tak zajadają. I uważają ten sposób za jedyny właściwy. Dzięki temu dodatki nie spadają z kawałków pizzy i możemy ją zjeść bez ryzyka ubrudzenia się.

Kto ma rację?

Co mówią na ten temat eksperci od savoir- vivre? Według nich każde danie należy jeść sztućcami, a więc także pizzę… Ale Włosi wiedzą swoje i za jedyny słuszny sposób jej spożywania uznają używanie do tego rąk. Ma to swoje uzasadnienie. Pizza wywodzi się z biedniejszej warstwy społeczeństwa i nikt nie zawracał sobie głowy używaniem sztućców w trakcie jej jedzenia. Włosi walczą o zachowanie tej tradycji. Pizza jest ich dobrem narodowym, największym wkładem w historię Wszechświata. Więc jeśli twierdzą, że pizzę je się palcami, to tak właśnie jest.

Zamawiając pizzę w pizzerii, zwyczajowo dostajemy do niej nóż i widelec i wielu klientów, nie chcąc być posądzonym o prostactwo, rzeczywiście ich używa. Chociaż w duchu chcieliby użyć palców… Więc gdy następnym razem odwiedzicie naszą Pizzerię Dexter, nie krępujcie się i jeśli macie taką ochotę i jest Wam wygodniej, śmiało używajcie rąk. W końcu serwujemy pizzę dla Was, a nie dla sztuki jedzenia🙂